Lemse

DC Adaptorler

ADAPTOR SEÇİMİ
Adaptörün Amper değerinin notebookun Amper değerinden yüksek olmasının notebookunuza bir zararı yoktur. Ancak adaptörün Voltaj değeri notebookun Voltaj değerinden min. +/- 2 Volt sapma gösterirse notebookunuz zarar görebilir. Adaptörün Amper değeri notebookun Amper değerinden -1 Amper sapma gösterirse notebook zarar görmez ancak bataryanın şarj olması mümkün olmayabilir veya adaptör aşırı ısınıp yanabilir.
Örnekler:
1) 19V 3.6A ile çalışan bir notebook için: 19V 2.5A adaptör uygun değildir. Batarya şarjı zorlaşır ve adaptör aşırı ısınır. 24V xxA adaptör uygun değildir. Yüksek voltajdan dolayı anakart zarar görebilir. 16V xxA adaptör uygun değildir. Düşük voltaj anakarttaki devreleri bozabilir. 18V 3.6A adaptör uygundur. Ciddi bir problem teşkil etmez. 20V 3.6A adaptör uygundur. Ciddi bir problem teşkil etmez. 19V 4.7A adaptör uygundur. Doğru değerlerde orijinal bir adaptör bile çalışırken belirli bir ısı üretir! Ancak 4.7A adaptör daha az ısınır, çok daha güvenlidir. 19V 6.3A adaptör uygundur. Amper değeri yükseldikçe adaptör ebatları büyür, fiyatı artar!
2) 19V 6.3A ile çalışan bir notebook için: 16V xxA adaptör uygun değildir. Düşük voltaj anakarta zarar verebilir. 24V xxA adaptör uygun değildir. Yüksek voltaj anakarta zarar verebilir. 19V 3.6A adaptör uygun değildir. Kısa süre sonra aşırı ısınıp yanabilir. 19V 4.7A adaptör uygun değildir. Batarya şarjı zorlaşır, uzun süre dayanabilir ancak sonuçta aşırı ısınıp yanabilir. Örnekler benzer mantıkla çoğaltılabilir. Listedeki tüm adaptörler belirli bir kalite standardındadır ve doğru adaptör seçildiği takdirde güvenle kullanılabilirler. Kalitesiz ve doğru değerlerde olmayan adaptörler notebookunuza telafisi mümkün olmayan zararlar verebilir. Servisimize gelen arızalı notebooklar arasında; hatalı veya kalitesiz adaptör kullanımı ile anakartı zarar gören veya adaptör takılı iken notebookun dengesiz hareket ettirilmesi ile hem adaptör çıkış uç kısmının hem de notebook anakartının zarar gördüğü cihazlar oldukça fazladır.
Dikkat! :
Bazı kullanıcılar adaptörleri bozulduğunda adaptörü tamir etmeye/ettirmeye çalışırlar. Power ve çıkış kablolarındaki kopukluklar ve çıkış uç kısmındaki deformasyonlar haricindeki, adaptörün devre kısmı ile ilgili arızalar orijinal elektronik parçalar kullanılmadan tamir edilmeye çalışıldığında, tamir gören adaptör genellikle tekrar sorun üretir. Bu durum notebook için oldukça tehlikelidir. Bu yüzden adaptörün devre bölümü arızalandığında mümkün ise yenisini almanızı öneririz..

STOKLARDAKİ ORJİNAL ADAPTORLER
Asus
Acer
Dell
hp-Compaq
Toshiba

STOKLARDAKİ MUADİL ADAPTORLER
Acer
Apple
Asus
Casper
Datron
Dell
Fujitsu-Siemens
Hp-Compaq
IBM ThinkPad
Lenovo
Packard Bell
Samsung
Sony Vaio
Toshiba
Benq
MSI
Keysmart
Beko
Nec
Arçelik
Sharp
Gateway
Clevo
Hitachi
LG
Exper
Vestel
Escort

STOKLARDAKİ MARKA ADAPTÖRLER
Hipro
LiShine (Ls)
Liteon
Delta